ELECTRICAL SPECIFICATIONS
| Input Voltage | 22.8–28.8 Vdc |
| Input Current (No Load) | < 180 mA |
| Input Current (Full Load) | < 900 mA |
| Output Voltage | 0 to +20 kVdc (Programmable) |
| Output Current | 0.5 mA |
| Voltage Accuracy | ±1.5% |
| Line Regulation | < 0.1% |
| Load Regulation | < 0.2% |
| Output Ripple | < 0.2% P-P |
| Programming Voltage | 0–10 Vdc |
| Programming Current | < 100 µA |
| Programming Linearity | < 0.5% (5% to 100% Vout) |
| Input Filter | Low ESR Capacitor |
| Reverse Input Protection | 30 A @ 5 ms (Shunt) |
| Short Circuit Protection | Continuous |
| Switching Frequency | 200 kHz |
| Response Time | < 1500 ms (Full load, full scale response) |
| Programming Voltage Shutdown | > 10.2 Vdc |
| Output Voltage Monitor | 0–10 V = 0–10 kVdc |
| On / Off | ON = N.C. or 0 Vdc / OFF = 5 Vdc |








