ELECTRICAL SPECIFICATIONS
| Input Voltage | 11.5V – 16Vdc |
| Input Current | <100mA (No Load) |
| Input Current | <250mA (Full Load) |
| Output Voltage | 0V – +500Vdc (Programmable) |
| Output Current | 2.0mA |
| Voltage Accuracy | +/- 1% |
| Line Regulation | < 0.75% |
| Load Regulation | < 0.75% |
| Output Ripple | < 0.002% P-P |
| Programming Voltage | 0 – 5Vdc |
| Programming Current | < 100uA |
| Programming Linearity (15% to 100% Vout) | <1% |
| Input Filter | Low ESR Capacitor |








