ELECTRICAL SPECIFICATIONS
| Input Voltage | 36V – 72Vdc |
| Output Voltage | 150 Vdc |
| Output Current | 300mA |
| Voltage Accuracy | +/- 1% |
| Line Regulation | < 0.3% |
| Load Regulation | < 0.5% |
| Output Ripple | < 0.5% P-P |
| Input Filter | Low ESR Capacitor |
| Efficiency | 85% (typ.) |
| Short Circuit Protection | Continuous |
| Switching Frequency | 130 kHz |
| Output Isolation | 1000 Vdc |
| Input / Output Capacitance | < 200pF |




