ELECTRICAL SPECIFICATIONS
| Input Voltage | 22.8V to 28.8Vdc |
| Input Current | <120mA (No Load) |
| Input Current | <700mA (Full Load) |
| Output Voltage | 0V to +10kVdc (Programmable) |
| Output Current | 1mA |
| Voltage Accuracy | +/- 1.5% |
| Line Regulation | < 0.1% |
| Load Regulation | <0.2% |
| Output Ripple | < 0.1% P-P |
| Programming Voltage | 0 – 10Vdc |
| Programming Current | < 100uA |
| Programming Linearity | <0.5% (5% to 100% Vout) |
| Input Filter | Low ESR Capacitor |
| Reverse Input Protection | 30A @ 5mS (Shunt) |
| Short Circuit Protection | Continuous |
| Switching Frequency | 250 kHz |
| Response Time | <900 ms (Full Load, full scale response) |
| Programming Voltage Shutdown | > 10.2Vdc |
| Output Voltage Monitor | 0 to 10 V = 0 to 10kVdc |
| On/Off | ON=N.C. or 0Vdc / OFF=5Vdc |








