ELECTRICAL SPECIFICATIONS
| Input Voltage | 0–12 Vdc |
| Output Voltage | 0 to ±200 Vdc |
| Output Current | 50 mA |
| Voltage Accuracy | ±5% |
| Line Regulation | Proportional |
| Load Regulation | ±10% |
| Output Ripple | < 0.5% P-P |
| Start-up Voltage | < 0.7 Vdc |
| No Load Input Current | < 200 mA |
| Full Load Input Current | < 1.1 A |
| Input Filter | LC Input Filter |
| Efficiency | > 75% |
| Short Circuit Protection | Continuous |
| Switching Frequency | 60 kHz |
| Output Isolation | 6500 Vdc |
| Input / Output Capacitance | < 30 pF |
| Guaranteed Start-up Load (6 Vdc IN) | 10 µF & > 5 mA CCL |

