ELECTRICAL SPECIFICATIONS
| Input Voltage | 18–36 Vdc |
| Output Voltage | 0 to +1 kVdc (Programmable) |
| Output Current | 15 mA |
| Voltage Accuracy | ±1% |
| Line Regulation | < 0.2% |
| Load Regulation | < 0.2% |
| Output Ripple | < 0.2% P-P |
| Voltage Monitor | 0 to +5 Vdc |
| Programming Voltage | 0–5 Vdc |
| Programming Current | < 100 µA |
| Programming Linearity | < 0.5% (5% to 100% Vout) |
| Input Filter | Pi Network |
| Reverse Input Protection | 30 A @ 5 ms (Shunt) |
| Short Circuit Protection | Continuous |
| Switching Frequency | 130 kHz |
| Gain Adjustment | 5 to 10% |
| Response Time | < 250 ms (Full Load, full scale response) |








