ELECTRICAL SPECIFICATIONS
| Input Voltage | 11.5–16 Vdc |
| Input Current | < 100 mA (No Load) |
| Input Current | < 220 mA (Full Load) |
| Output Voltage | 0 to +500 Vdc (Programmable) |
| Output Current | 2 mA |
| Voltage Accuracy | ±1% |
| Line Regulation | < 0.01% |
| Load Regulation | < 0.01% |
| Output Ripple | < 0.01% P-P |
| Programming Voltage | 0 to +5 Vdc |
| Programming Current | < 100 µA |
| Onboard Precision Reference | 5 Vdc @ 1 mA |
| Programming Linearity | < 1% (5% to 100% Vout) |
| Input Filter | Low ESR Capacitor |
| Reverse Input Protection | 50 Vdc |
| Short Circuit Protection | Continuous |
| Switching Frequency | 200 kHz |
| Calibration Adjustment | > 1% |
| Response Time | < 250 ms (Full Load, full scale response) |
| Programming Voltage Shutdown | > 5.2 Vdc |
| Output Voltage Monitor | 0–5 V = 0–500 Vdc |
| Output Current Monitor | 0–5 V = 0–2 mA |
| Monitor Accuracy | < 0.5% (20% to 100%) |








