ELECTRICAL SPECIFICATIONS
| Input Voltage | 20–28 Vdc |
| Output Voltage | ±500 Vdc |
| Output Current | 20 mA |
| Voltage Accuracy | ±3% |
| Line Regulation | ±2% |
| Load Regulation | ±3% (20% to full load) |
| Output Ripple | < 0.3% P-P |
| Reference Voltage | 5 Vdc @ 1 mA |
| Input Filter | Low ESR Capacitor |
| Efficiency | 85% (typ.) |
| Short Circuit Protection | Continuous |
| Switching Frequency | 130 kHz |
| Output Isolation | 1000 Vdc |
| Input / Output Capacitance | < 80 pF |
| Programming Voltage | 0–5 Vdc @ < 200 µA |








