ELECTRICAL SPECIFICATIONS
| Input Voltage | 0-5Vdc |
| Output Voltage | 1kVdc |
| Output Current | 0.5mA |
| Voltage Accuracy | +/- 10% |
| Line Regulation | Proportional |
| Load Regulation | +/- 10% |
| Output Ripple | < 0.25 % P-P |
| Input Filter | Low ESR Capacitor |
| No Load Input current | < 100mA |
| Full Load Input current | < 250mA |
| Short Circuit Protection | Continuous |
| Switching Frequency | 60 kHz |
| Output Isolation | 500 Vdc |
| Input / Output Capacitance | < 60pF |








