ELECTRICAL SPECIFICATIONS
| Parameter | Value |
|---|---|
| Input Voltage | 11.5V to 16Vdc |
| Input Current (No Load) | < 140mA |
| Input Current (Full Load) | < 410mA |
| Output Voltage | 0V to +3kVdc (Programmable) |
| Output Current | 1.0 mA |
| Voltage Accuracy | < 1.0% |
| Line Regulation | < 0.05% |
| Load Regulation | < 0.1 % |
| Output Ripple | < 0.2% (6V P-P) |
| Programming Voltage | 0 – 5Vdc |
| Programming Current | < 100uA |
| Programming Linearity | < 0.5% (5% to 100% Vout) |
| Input Filter | Low ESR Capacitor |
| Reverse Input Protection | 50Vdc |
| Short Circuit Protection | Continuous |
| Switching Frequency | 190 kHz |
| Response Time | < 400 ms (Full Load, full scale response) |
| Programming Voltage Shutdown | > 5.2Vdc |



