ELECTRICAL SPECIFICATIONS
| Parameter | Value |
|---|---|
| Input Voltage | 11.5V – 16Vdc |
| Input Current (No Load) | < 150mA |
| Input Current (Full Load) | < 250mA |
| Output Voltage | 0V to -10kVdc (Programmable) |
| Output Current | 100 uA |
| Voltage Accuracy | +/- 1% |
| Line Regulation | < 0.1% |
| Load Regulation | < 0.1% |
| Output Ripple | < 200mV P-P |
| Programming Voltage | 0 – 5Vdc |
| Programming Current | < 100uA |
| Programming Linearity | < 0.5% (5% to 100% Vout) |
| Input Filter | Low ESR Capacitor |
| Reverse Input Protection | 30A @ 5mS (Shunt) |
| Short Circuit Protection | Continuous |
| Switching Frequency | 180 kHz |
| Gain Adjustment | 5 to 10% |
| Response Time | < 250 ms (Full Load, full scale response) |
| Programming Voltage Shutdown | > 5.2Vdc |



