ELECTRICAL SPECIFICATIONS
| Input Voltage | 2–15 Vdc |
| Input Current | < 300 mA (Full Load) |
| Output Voltage | 3.2 kV to +24 kVdc |
| Output Current | 0.083 mA |
| Voltage Accuracy | < 10% |
| Line Regulation | Proportional |
| Load Regulation | < 15% (50% load change) |
| Output Ripple | < 0.05% P-P |
| Input Filter | Low ESR Capacitor |
| Short Circuit Protection | Continuous |
| Switching Frequency | 250 kHz |
| Output Isolation (Input to Output Return) | 12.5 kVdc |




