ELECTRICAL SPECIFICATIONS
| Input Voltage | 0–15 Vdc |
| Output Voltage | 0 to ±1.65 kVdc |
| Output Current | 7 mA |
| Voltage Accuracy | ±3% (Full Load) |
| Line Regulation | Proportional |
| Load Regulation | < ±35% |
| Output Ripple | < 1% P-P |
| Start-up Voltage | < 0.7 Vdc |
| 5 Vdc Input ±5% | < 20 mA |
| Input Filter | Low ESR Capacitor |
| No Load Input Current | < 200 mA |
| Full Load Input Current | < 1000 mA |
| Fault Output | Logic 1 (Fault Condition) |
| Logic Shutdown | Logic 0 (On) |
| Short Circuit Protection | Continuous |
| Switching Frequency | 125 kHz |
| Output Isolation | 2500 Vdc |
| Input / Output Capacitance | < 60 pF |
| Guaranteed Start-up Load | > 2 mA CCL |
| Output Current Limit | < 25 mA |




