ELECTRICAL SPECIFICATIONS
| Input Voltage | 12–17 Vdc |
| Output Voltage | 0 to ±650 Vdc |
| Output Current | 0–605 mA |
| Maximum Output Power | 110 W |
| Voltage Accuracy | < 5% |
| Line Regulation | < 1% |
| Load Regulation | < 5% |
| Output Ripple | < 1% P-P |
| Reference Voltage | 5 Vdc @ 1 mA |
| Programming Voltage | 0–5 Vdc @ < 100 µA |
| Input Filter | Pi Network |
| Efficiency | > 85% |
| Short Circuit Protection | Continuous |
| Switching Frequency | 100 kHz |
| Isolation | 1000 Vdc |
| Input / Output Capacitance | < 200 pF |
| Output Voltage Monitor | 0–5 Vdc = 0–650 Vdc |
| Output Current Monitor | 0–5 Vdc = 0–605 mA |
| Output Monitor Current | 1 mA |
| Output Monitor Accuracy | 2.5% |




