ELECTRICAL SPECIFICATIONS
| Input Voltage | 18V – 36Vdc |
| Output Voltage | 0V to -1kVdc (Programmable) |
| Output Current | 15mA |
| Voltage Accuracy | +/- 1% |
| Line Regulation | < 0.2% |
| Load Regulation | <0.2% |
| Output Ripple | < 0.2% P-P |
| Voltage Monitor | 0 to -5Vdc |
| Programming Voltage | 0 – 5Vdc |
| Programming Current | < 100uA |
| Programming Linearity | <0.5% (5% to 100% Vout) |
| Input Filter | Pi Network |
| Reverse Input Protection | 30A @ 5mS (Shunt) |
| Short Circuit Protection | Continuous |
| Switching Frequency | 130 kHz |
| Gain Adjustment | 5 to 10% |
| Response Time | <250 ms (Full Load, full scale response) |




