ELECTRICAL SPECIFICATIONS
| Input Voltage | 11.5V – 16Vdc |
| Input Current | <150mA (No Load) |
| Input Current | <420mA (Full Load) |
| Output Voltage | 0V to +5kVdc (Programmable) |
| Output Current | 0.6mA |
| Voltage Accuracy | +/- 1% |
| Line Regulation | < 0.05% |
| Load Regulation | < 0.1% |
| Output Ripple | < 0.1% P-P |
| Programming Voltage | 0 – 5Vdc |
| Programming Current | < 100uA |
| Programming Linearity (5% to 100% Vout) | <0.5% |
| Input Filter | Low ESR Capacitor |
| Reverse Input Protection | 50Vdc |
| Short Circuit Protection | Continuous |
| Switching Frequency | 180 kHz |
| Gain Adjustment | 5 to 10% |
| Response Time | <250 ms (Full Load, full scale response) |
| Programming Voltage Shutdown | > 5.2Vdc |



